Pronađi prave saradnike za
svoj veliki dan
Balkan Wedding nudi najopširniju bazu svih vendora u regionu. Naši partneri su najistaknutiji profesionalci iz oblasti organizacije venčanja i događaja.
Verovali
ili ne, verenički prsten nije simbol ljubavi samo u modernim vremenima, štaviše
potpuno suprotno – ima veoma bogatu istoriju i veliku simboliku. Od davnina verenički
prsten predstavljao je simbol vezivanja i neraskidivosti ljubavi. Darivanje
vereničkog prstena kao takvog odvojeno od venčanog prstena javlja se početkom
19.veka.
- U većini evropskih zemalja verenički i venčani prsten su jedan komad nakita. Moderno vereničko prstenje sastoji se od tri spojena prstena od kojih se kasnije razdvajanjem dobijaju burme i prsten. Ipak tradicionalno to su dva odvojena prstena. Kada je reč o pravilu nošenja, ne postoji strogo pravilo na kojoj ruci se nose.
- Jedan
od zanimljivih običaja kada je u pitanju verenički prsten je da se on da kumi ili
deveruši koja ga čuva za vreme venčanja i nakon venčanja ga vraća mladoj koja
ga čuva dalje.
- O njegovom značaju kao i zavetu koji on predstavlja, danas je dosta promenjena slika. Nažalost u današnje vreme je znatno lakše prekinuti verenički zavet nego što je to nekada bilo. Štaviše ranije je muškarcu koji prekrši verenički zavet moglo biti i suđeno zbog skupih priprema za venčanje kao i zbog bola koji je naneo mladoj jer ona na kraju neće otići pred oltar. Tada je veliki značaj upravo imao verenički prsten koji je mladu spašavao od bankrota.
Simbolika vereničkog prstena oduvek je bila veoma značajna iako se kroz epohe menjala. Danas se najčešće verenički prsten nosi do datuma venčanja ukazujući na isto i najavljujući ga, a nakon toga nosi se kao prelepi ukras.
Više o pravilu nošenja vereničkog prstena pročitajte klikom ovde.